LifeFree.pl

Błąd to ścieżka do więzi! Koryguj świadomie. Narzędziownik rozwojowy.

Jak to działa? Proponuję refleksję nad zasadą korekty jako budzeniem świadomości własnej i cudzej inspirowaną teorią dotyku w jodze klasycznej. Nawet jeśli nie praktykujesz, możesz wziąć mądrość tej praktyki.
Błąd to ścieżka do więzi! Koryguj świadomie.
Błąd to ścieżka do więzi! Koryguj świadomie.

Metafora dotyku. Korekta to wspieranie zmiany

            Metaforą korekty, którą wypracowałam w wielu dyskusjach rozwojowych, jest dotyk. Jeśli posługujemy się świadomym dotykiem, odkrywamy codziennie jego dobrodziejstwa. Aby dobrze wykorzystać metaforę dotyku w procesie korekty, daj sobie najpierw jeden dzień na eksplorację dotyku właśnie. Zwracaj uwagę, jak dotykasz innych i jak inni dotykają Ciebie. Takie ćwiczenie uważnościowe warto przeprowadzić we wszystkich kontekstach: pracy, domu, związku. Tworzy ono narzędzie do dodatkowego rozumienia siebie i otoczenia. Po tym wstępie można zapamiętać metaforę korekty jako dotyku świadomości. Jak koryguję? Czy jestem wtedy w kontakcie (obecności i zaangażowaniu)? Czy zauważam błąd jako ścieżkę do zmiany? Czy rozpoznaję w błędzie szansę głębszej relacji i więzi na tej nowej ścieżce? Ja, wiele lat temu, zaczęłam tworzyć teksty biblioterapeutyczne, kiedy w mądrej korekcie jednego z moich tekstów naukowych pojawiła się sugestia, że – wprawdzie wątek literackości rozwoju osobistego – jest nieodpowiedni dla tej konkretnej publikacji, ale warto, aby dał on początek innym tekstom. Ten dotyk świadomości usunął błąd i otworzył mi nową ścieżkę aktywności. Jeden z uczestników moich warsztatów biblioterapeutycznych opowiedział mi analogiczną historię o własnej zmianie, kiedy szorstki i zdawkowy sposób jego wypowiedzi, nieodpowiedni dla klientek, został przekierowany (przetransferowany w atut) w stronę obsługi klientów z kodem ograniczonym, czyli o wąskim zasobie słownictwa i potrzebie prostych komunikatów. Korekta to taki dotyk zmiany. Dotykaj jej!

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Obawa, obawa na moich planach obawa!

Obawa, obawa na moich planach obawa!

Inspiracje
wtorek, 10 grudnia 2019, 08:17
Wszyscy wiemy, że „błądzenie jest rzeczą ludzką”. Mimo tej wiedzy, perspektywa popełnienia błędu lub wręcz porażki często powstrzymuje nas od różnych działań zawodowych, czy zmian w życiu osobistym...
Czy bycie minimalistą jest trudne?

Czy bycie minimalistą jest trudne?

Inspiracje
niedziela, 01 grudnia 2019, 20:16
Największym wyzwaniem jest nie cieszyć się z zakupienia nowej rzeczy. Jak to jest pozbyć się radości z posiadania? Wydaje się niemożliwe i chyba błędne z założenia.

Zobacz również

Moc parafrazy
Inspiracje
piątek, 27 września 2019, 23:40

Moc parafrazy.

Właściwie to nic wielkiego. Powtarzasz to, co przed chwilą powiedziała...