LifeFree.pl

Błąd to ścieżka do więzi! Koryguj świadomie. Narzędziownik rozwojowy.

Jak to działa? Proponuję refleksję nad zasadą korekty jako budzeniem świadomości własnej i cudzej inspirowaną teorią dotyku w jodze klasycznej. Nawet jeśli nie praktykujesz, możesz wziąć mądrość tej praktyki.
Błąd to ścieżka do więzi! Koryguj świadomie.
Błąd to ścieżka do więzi! Koryguj świadomie.

Metafora dotyku. Korekta to wspieranie zmiany

            Metaforą korekty, którą wypracowałam w wielu dyskusjach rozwojowych, jest dotyk. Jeśli posługujemy się świadomym dotykiem, odkrywamy codziennie jego dobrodziejstwa. Aby dobrze wykorzystać metaforę dotyku w procesie korekty, daj sobie najpierw jeden dzień na eksplorację dotyku właśnie. Zwracaj uwagę, jak dotykasz innych i jak inni dotykają Ciebie. Takie ćwiczenie uważnościowe warto przeprowadzić we wszystkich kontekstach: pracy, domu, związku. Tworzy ono narzędzie do dodatkowego rozumienia siebie i otoczenia. Po tym wstępie można zapamiętać metaforę korekty jako dotyku świadomości. Jak koryguję? Czy jestem wtedy w kontakcie (obecności i zaangażowaniu)? Czy zauważam błąd jako ścieżkę do zmiany? Czy rozpoznaję w błędzie szansę głębszej relacji i więzi na tej nowej ścieżce? Ja, wiele lat temu, zaczęłam tworzyć teksty biblioterapeutyczne, kiedy w mądrej korekcie jednego z moich tekstów naukowych pojawiła się sugestia, że – wprawdzie wątek literackości rozwoju osobistego – jest nieodpowiedni dla tej konkretnej publikacji, ale warto, aby dał on początek innym tekstom. Ten dotyk świadomości usunął błąd i otworzył mi nową ścieżkę aktywności. Jeden z uczestników moich warsztatów biblioterapeutycznych opowiedział mi analogiczną historię o własnej zmianie, kiedy szorstki i zdawkowy sposób jego wypowiedzi, nieodpowiedni dla klientek, został przekierowany (przetransferowany w atut) w stronę obsługi klientów z kodem ograniczonym, czyli o wąskim zasobie słownictwa i potrzebie prostych komunikatów. Korekta to taki dotyk zmiany. Dotykaj jej!

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Wewnętrzny Bohater

Wewnętrzny Bohater

Inspiracje
wtorek, 13 sierpnia 2019, 12:22
Jak myślimy o bohaterze opowieści to łączymy go najczęściej z siłą, która od niego emanuje. Czym jest siła o której myślimy i której tak bardzo potrzebujemy?
liscie

Chodzący rezerwat przyrody

Inspiracje
poniedziałek, 08 lipca 2019, 13:07
Popatrz w lustro. Jesteś jedynym egzemplarzem, drugi taki się nie zdarza. Choć to, co w lustrze, to zaledwie czubek góry lodowej, albo jeszcze mniej.

Zobacz również

Small talk klimatyczny
Inspiracje
poniedziałek, 15 lipca 2019, 20:40

Small talk klimatyczny

„Small talk” jest umiejętnością rodem z salonów. Uczono go gentelmanów,...