LifeFree.pl

Dlaczego czasem trudno nam oddychać pełną piersią? Oddechy życia

Zbroja tłumi nasz oddech, naszą pasję, naszą energię życiową. Jak więc pozbyć się tej zbroi? Jak puścić napięcie i odzyskać przepływ życia?
Konrad Kuśnierzewski
Konrad Kuśnierzewski
Dlaczego czasem trudno nam oddychać pełną piersią? Najczęściej przyczyną jest fakt, że podświadomie boimy się stracić kontrolę nad emocjami. Niczym małe dziecko, usiłujące ukryć swój gniew i łzy - usztywniamy ciało, zaciskamy gardło i "opanowujemy" oddech. Na początku świadomie, z wiekiem coraz bardziej odruchowo, aż w końcu sztywna zbroja wrasta nam w ciało. Jesteśmy bezpieczni, jesteśmy stabilni, nikt i nic nie wyprowadzi nas z równowagi.
 
Niestety, nasza zbroja oddechowa nie odróżnia emocji "dobrych" od "złych". Tłumi i powstrzymuje wszystko, co przychodzi. Smutek - ale też radość. Łzy - ale też śmiech. Złość - ale też miłość. 
Zbroja tłumi nasz oddech, naszą pasję, naszą energię życiową.
 
Jak więc pozbyć się tej zbroi? Jak puścić napięcie i odzyskać przepływ życia?
 
Możemy w sesji oddechowej uważnie wczuć się w swoje ciało, łagodnie zanurzyć się w swój oddech. Skontaktować się z fizycznym doznaniem, dotknąć tego napięcia, swojej zbroi. Dając sobie bezpieczną i pełną zaufania przestrzeń, mamy szansę skontaktować się ze starymi, stłumionymi, upchniętymi pod dywan uczuciami, które poza naszą świadomością kształtują tę zbroję, spinają nasze ciało i odbierają mam energię życiową. Wtedy możemy dać sobie szansę przeżyć te uczucia, pozwolić im swobodnie przepłynąć przez ciało i serce, przeżyć, wykrzyczeć czy wypłakać, i w ten sposób rozpuścić i uwolnić.
 
Wówczas może się okazać, że napięcie w ciele się rozluźniło, a zbroja jakby zmiękła. Oddech stał się swobodniejszy, a przepływ życia pełniejszy. Mamy więcej energii, więcej radości, więcej pasji.

Tagi

Ludzie

Konrad Kuśnierzewski

Konrad Kuśnierzewski

Trener
Trener i Praktyk Oddechu Transmodalnego. Prowadzi warsztaty oddechowe i indywidualne sesje oddechowe w Warszawie.

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Królik Zając, któremu do perfekcji wiele zabrakło!

Królik Zając, któremu do perfekcji wiele zabrakło!

Inspiracje
wtorek, 17 września 2019, 07:52
Od tygodnia mieszka z nami królik. Pojawił się. Nikt nie wiedział skąd się wziął. Zamieszkał w naszej drewutni. Wyłazi późnym popołudniem i do nocy żeruje przerabiając koniczynę w malutkie kuleczki.
To ja jednak trochę z boku…

To ja jednak trochę z boku…

Inspiracje
piątek, 13 września 2019, 11:08
Zawsze, w końcu, kiedyś, wreszcie możesz powiedzieć do siebie, w związku z niemal każdą sprawą: widać tak miało być.

Zobacz również

Syn i ojciec. Woda. O wyścigu.
Inspiracje
czwartek, 05 września 2019, 22:47

Syn i ojciec. Woda. O wyścigu.

Startowaliśmy łagodnie. Wydawałoby się razem. Ustawiliśmy na tafli pierwszego jeziora...