LifeFree.pl

Elementy Systemu. Wprowadzenie: coaching systemowy

Coaching systemowy w sposób radykalny poszerza obszar możliwości coacha. Daje poparte faktami poczucie, że to, co robi ma głęboki sens i jest pomocne dla klientów.
Damian Janus
Damian Janus

Czym jest coaching systemowy?

Coaching systemowy w sposób radykalny poszerza obszar możliwości coacha. Daje poparte faktami poczucie, że to, co robi ma głęboki sens i jest pomocne dla klientów.

Podejście to wywodzi się z metody ustawień systemowych Berta Hellingera. Odkrył on prawa, jakimi kierują się systemy rodzinne. Wkrótce okazało się, że te same dynamiki stosują się także do innych systemów: funkcjonują w relacjach partnerskich, w pracy, w obszarze kariery. Także relacje między działami firmy, a nawet związki pomiędzy wytwórcą i jego klientami układają się zgodnie z dynamikami systemowymi. Coaching systemowy w poruszający, a zarazem bezpieczny dla coachee sposób ukazuje mu rozwiązanie problemu oraz drogę rozwoju. Umożliwia dotarcie do wiedzy, która byłaby przed nami głęboko ukryta lub w ogóle niemożliwa do odkrycia przy użyciu innej metody. Rozwiązania te bardzo często wychodzą poza nasze wcześniejsze pomysły i mniemania, zawsze jednak ich odkryciu towarzyszy poczucie: „Tak, to jest to!” Efekty jakie przynosi ustawienie bywają tak zadziwiające, że trudno o nich mówić zanim się ich doświadczy - gdyż mogą się wydawać czczą reklamą!

Podstawowym zjawiskiem, na którym opiera się technika terapeutyczna Hellingera jest fenomen reprezentacji, polegający na odkrywaniu zależności panujących w systemie klienta przez obce osoby (reprezentantów). To, co umożliwia reprezentację nazywane jest wiedzącym polem (das wissende Feld). W ustawieniach wiedzące pole ujawnia się w formie „przychodzących” do reprezentantów odczuć, impulsów i myśli, które odnoszą się do prawdziwych stosunków panujących w systemie klienta. Odczucia te mogą być niejednokrotnie bardzo silne, a ich jakość zaskakująca dla reprezentanta (np. potrzeba wykonania pokłonu, drżenie ciała, smutek, ból w jakiejś części ciała, złość). (…) w ustawieniach (także przy pomocy figurek) klienci mają poczucie nie symbolicznego, ale niemal realnego obcowania z reprezentowaną osobą” (D. Janus, „Psychoterapia. Pogranicza”, s. 597).

Coaching systemowy wywodzi się z ustawień rodzinnych. Czym są ustawienia rodzinne? Istotą ustawień jest odkrycie, że każda rodzina oprócz zewnętrznego obrazu, posiada obraz ukryty. Obraz zewnętrzny tworzony jest przez świadome interakcje i emocje, obserwowalne zachowania. Opisując go mówimy na przykład, że w danej rodzinie „są częste kłótnie”, że „córka ma charakter po ojcu”, „że matka nie bardzo interesuje się synem” itp. Wszystkie te określenia, nie mają zasadniczego znaczenia, gdy schodzimy do poziomu obrazu ukrytego. W tym ukrytym obrazie możemy zobaczyć nieświadomie więzi pomiędzy członkami rodziny, identyfikacje ze starszymi postaciami z rodu, czy wpływ wcześniejszych pokoleń. Wszystkie te elementy mają silny i trwały wpływ na życie jednostki. Ustawienia, ukazując je, pozwalają na przekroczenie ich negatywnych aspektów oraz uzyskanie siły i pewności w miejsce słabości i pomieszania.

W jakich obszarach można pracować coachingiem systemowym?

Ustawienia systemowe zastosowane w coachingu pozwalają na pracę z wielką gamą problemów, zadań i celów. Oto niektóre z nich:

  • relacje osobiste

  • relacje w pracy

  • perspektywy rozwoju (np. wybór drogi zawodowej)

  • znalezienie swojego miejsca w zawodzie, firmie, relacji

  • pieniądze (ich brak, psychologiczne trudności związane z ich posiadaniem,

trudności w dawaniu lub braniu itd.)

  • przedsięwzięcia, plany, zamierzenia

  • firma, rynek, funkcjonowanie organizacji

Jakie efekty przynoszą ustawienia systemowe stosowane w coachingu?

Ustawienia systemowe doprowadzają do zmian zarówno w obszarze życia osobistego, zawodowego, jak i funkcjonowania organizacji. Prowadzą do:

  • Radykalnego poszerzenia świadomości, co do natury zadania czy problemu

  • Uzyskania dostępu do nowej energii życiowej

  • Poznania charakteru danej relacji

  • Poznania i utrzymania sił tworzących przywództwo

  • Uzdrowienia struktury organizacji

  • Przepracowania swojej relacji do pieniędzy

  • Odkrycia własnych zasobów zawodowych i życiowych

  • Wyzwolenia się spod wpływu uwikłań systemowych, które stoją u podstaw życiowych i zawodowych porażek

  • Poznania i przepracowania ukrytych zależności ja – moi klienci; ja – zespół; ja – przełożeni itp.

 

(…) pracując coachingiem systemowym nie stajemy się psychoterapeutami, jednak jesteśmy otwarci na głębszą, związaną z emocjami i uczuciami sferę życia klienta. Potrafimy dostosowywać głębokość naszej pracy do tego, co konieczne i możliwe do przyjęcia przez klienta. Inna rzecz, a jest to już wiedza z samego doświadczenia, że ludzie okazują się o wiele bardziej gotowi pójść głębiej, niż na ogół sądzimy. Dzieje się tak wtedy, gdy czują, że podążają nie za czymś narzuconym z zewnątrz, lecz za własnym procesem. A taką właśnie możliwość daje coaching systemowy” (D. Janus, „Biuletyn coacha”, 102/14).


Tekst ten stanowi wprowadzenie do cyklu krótkich inspiracji coachingiem systemowym jakie znajdziesz na LifeTree pod wspólnym tytułem „Elementy Systemu”.

rozwiazaniasystemowe.pl
facebook.com/rozwiazania.systemowe

Warsztat ustawień systemowych sierpień 2018 Mazury, ośrodek w Polu

 

Tagi

Ludzie

Damian Janus

Damian Janus

Terapeuta
Ukończył studia psychologiczne, filozoficzne i religioznawcze na Uniwersytecie Jagiellońskim. W ramach firmy Rozwiązania Systemowe organizuje warsztaty grupowe ustawień systemowych oraz sesje ustawień indywidualnych. Uczy ustawień systemowych.

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Joga a Życie: O miłości do ego

Joga a Życie: O miłości do ego

Inspiracje
poniedziałek, 09 maja 2022, 19:58
Porzucanie ego, a raczej mówienie o tym, jest bardzo modne na ścieżce rozwoju duchowego. Co z tym ego nie tak, że ciągle mówimy o wychodzeniu poza nie.
Joga a Życie: O grawitacji, balansowaniu i zaufaniu do siebie

Joga a Życie: O grawitacji, balansowaniu i zaufaniu do siebie

Inspiracje
poniedziałek, 04 kwietnia 2022, 18:53
Kiedy zamykam oczy w Pozycji Góry to czuję, że ciało cały czas pracuje. Odpycham się nogami od podłoża, żeby nie upaść. Napinam mięśnie brzucha, pleców i pośladków, żeby utrzymać stabilną pozycję stojącą.

Zobacz również