LifeFree.pl

Oddech na stres

Stres jest doskonałym mechanizmem biologicznym. Dzięki niemu nasi zwierzęcy przodkowie mogli przeżyć w pełnym niebezpieczeństw świecie. Działa szybciej od myśli, w ułamku sekundy ocenia zagrożenie i momentalnie przygotowuje do niego nasze ciało.
Oddech na stres
Oddech na stres

Stres jest doskonałym mechanizmem biologicznym. Dzięki niemu nasi zwierzęcy przodkowie mogli przeżyć w pełnym niebezpieczeństw świecie. Działa szybciej od myśli, w ułamku sekundy ocenia zagrożenie i momentalnie przygotowuje do niego nasze ciało. Oddech się spłyca, rytm serca przyspiesza, mięśnie się zaciskają, przepona się napina, naczynia krwionośne się zwężają, trawienie się wyłącza. Momentalnie stajemy się gotowi do walki lub ucieczki.

Dziś jednak żyjemy w nieco innych warunkach. Nie grozi nam już bycie pożartym przez drapieżniki, nie musimy uciekać co tchu przez dżunglę przed wilkami. W to miejsce pojawiły się małe, ledwie zauważalne stresiki. Bo trzeba spłacać kredyt, bo musi starczyć kasy do pierwszego, bo w robocie szef krzywo patrzy, bo w relacji sie nie układa, bo ludzie mnie widzą i coś sobie myślą, bo stoję w korku, bo nie zdążę...

A nasze ciało nie widzi różnicy. Ewolucja działa znacznie wolniej niż cywilizacja. Na współczesne, społeczne, cywilizacyjne czy ekonomiczne obawy organizm reaguje w znany sobie od milionów lat sposób. Uruchamia stary dobry mechanizm stresu, mechanizm walki o przeżycie. Raz za razem, raz za razem.

W takiej sytuacji stres przestaje pełnić swoją incydentalną funkcję mobilizującą. Staje się permanentnym stanem ciała i umysłu. Zaczyna się osadzać w naszym ciele, stopniowo powodując nerwowość, sztywność mięśni, problemy z ukladem krwionośnym, trawiennym czy oddechowym.

================
Potrzebujemy wyjść z tego zaklętego koła. Zresetować system, który z powodu przeładowania bodźcami zaczął nam wysyłać błędne sygnały. I możemy to zrobić poprzez odpowiednie praktyki oddechowe. Zmieniając rytm oddechu, poszerzając go i uruchamiając przeponę, możemy "przełączyć" nasz system nerwowy. W ciągu kilku minut możemy przeprowadzić nasze ciało i nasze emocje z trybu lęku i stresu w tryb relaksu i zadowolenia.

Jedną z takich praktyk jest... WESTCHNIENIE. Spróbuj.
Weź sobie 3 głębokie wdechy, po każdym wypuszczając powietrze swobodnie, z głośnym westchnieniem ulgi.
...
...
...
I poczuj, co się zmieniło. W ciele. I w emocjach.

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Sprawdzone na wiedźmie: Blisko z roślinami

Sprawdzone na wiedźmie: Blisko z roślinami

Inspiracje
piątek, 29 maja 2020, 17:33
"Więcej znaczy więcej, a mniej znaczy mniej=to dobry sposób myślenia o roślinach... Wybierz jedno miejsce na całą zieleń; może to być na przykład specjalny stolik zastawiony roślinami..."
Płynąca z lasami: MERRY CRISIS AND A HAPPY NEW FEAR/Zdjęcie:sophiexposed.tumblr.com

Płynąca z lasami: MERRY CRISIS AND A HAPPY NEW FEAR

Inspiracje
piątek, 29 maja 2020, 17:16
MERRY CRISIS AND A HAPPY NEW FEAR to życzenia na nadchodzące lata. Najpierw wydały mi się pesymistyczne, a potem przyszła do mnie radość, bo przecież tylko wysokimi wibracjami możemy z tego kryzysu wyjść.

Zobacz również