LifeFree.pl

Szkice o dziś: oddzielenie od emocji.

Szkice o dziś: oddzielenie od emocji.
Szkice o dziś: oddzielenie od emocji.

Podobnie jak wielu z nas odciętych jest od własnego ciała, tak też często zamykamy się na doświadczenie emocjonalne. Między ciałem, a emocjami zachodzi bardzo ścisły związek. Podobnie jak ciało, również emocje stanowią nasze naturalne wyposażenie. Pozwalają nam precyzyjnie orientować się w otoczeniu i nadawać naszym działaniom sens i kierunek. Gdyby nie emocje, nasze życie byłoby jałowe, puste i bezbarwne. A mimo to wielu ludzi traktuje je, jak swoiste zagrożenie. Szczególnie dotyczy to tzw. emocji negatywnych, które dla wielu stanowią kłopot. Dlatego unikamy ich wyrażania, a nawet przeżywania, czy uświadamiania sobie ich istnienia. To wyparcie skutkuje odcięciem się od ważnej części samego siebie i prowadzi do wielu mniej lub bardziej poważnych zaburzeń.

Doświadczając różnych bolesnych okoliczności życiowych, człowiek stopniowo uczy się „nie przeżywać” tego, co trudne i kłopotliwe. W ten sposób staje się nadmiernie sztywny lub wrażliwy, co zakłóca naturalną równowagę, jaka powinna istnieć w obszarze życia emocjonalnego.

Otwarcie się na emocje jakiekolwiek by one nie były jest jednym z podstawowych celów rozwoju osobistego. Jest warunkiem dobrostanu i zdrowia zarówno psychicznego jak i somatycznego.

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Zmiana czasu

Zmiana czasu

Inspiracje
wtorek, 04 czerwca 2019, 11:09
Kilka razy dziennie zmieniam sobie czas… na teraźniejszy, na to co akurat JEST, na ludzi, którzy akurat SĄ i muzykę, która akurat GRA.

Zobacz również