LifeFree.pl

Szkice o dziś: oddzielenie od miejsca.

Szkice o dziś: oddzielenie od miejsca.
Szkice o dziś: oddzielenie od miejsca.

Jednym z podstawowych założeń psychologii środowiskowej jest przekonanie, że człowiek razem ze swoim otoczeniem stanowi jedność. Innymi słowy, człowiek żyjąc w określonej przestrzeni „nasiąka” środowiskiem, które staje się istotnym elementem rozumienia siebie.

W obecnych czasach ludzie często przestają się identyfikować ze swoim miejscem, czują się w nim obco, nie potrafią przystosować się do zmian, a nade wszystko tracą ważną część własnej tożsamości. Bowiem miejsce w dużym stopniu definiuje osobę, która w nim zamieszkuje.

Dzięki globalizującemu się światu mamy większe możliwości uzyskiwania różnorodnych dóbr konsumpcyjnych, ale z drugiej strony skutkuje to często zrywaniem sieci lokalnych powiązań między producentami i konsumentami. Wirtualne kontakty międzyludzkie, a także uzależnianie się od przekazu medialnego powoduje stopniowe odchodzenie od bezpośrednich kontaktów sąsiedzkich oraz kontaktów z najbliższym otoczeniem. To wszystko sprawia, że jako mieszkańcy konkretnych miejsc jesteśmy coraz słabiej z nim związani, a przez to obojętni na to, co dzieje się w najbliższej okolicy.

Wydaje się, że nakazem współczesności jest coraz większa mobilność. Ludzie mają się przemieszczać w poszukiwaniu pracy, nowych wyzwań lub po prostu ulegając dominującej modzie na podróżowanie. To wszystko jednak sprawia, że nasz związek z miejscem ulega upośledzeniu. Nigdzie bowiem nie jesteśmy u siebie. Nie będziemy też angażować się w miejsce, gdzie aktualnie przebywamy, bowiem za chwilę może trzeba będzie je opuścić. Tak oto po raz kolejny odcinamy ważny wymiar naszej tożsamości, w której budowaniu głęboki związek z miejscem odgrywa zasadniczą rolę.

Przekraczanie oddzielenia od miejsca jest zatem ważnym celem rozwoju osobistego.

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Płynąca z lasami: O ZMIANIE/Zdjęcie: gettyimages.de

Płynąca z lasami: O ZMIANIE

Inspiracje
piątek, 03 lipca 2020, 07:40
"Zmiana pojawi się, kiedy ludzie radykalnie zmienią swój sposób myślenia i kiedy dostrzegą skuteczniejsze sposoby zaspokajania swoich potrzeb." Marshall B. Rosenberg
Płynąca z lasami: O EKONOMII I EKOLOGII/Zdjęcie: Pinterest

Płynąca z lasami: O EKONOMII I EKOLOGII

Inspiracje
piątek, 03 lipca 2020, 07:34
Greckie słowo οἶκος (wymiawiane ekos) oznacza "dom". Dom, w rozumieniu greckich filozofów, to miejsce, gdzie mieszkasz i gdzie masz relacje.

Zobacz również