LifeFree.pl

Zew

Gdy poczujesz zew, nic w danym momencie nie jest ważne. Nie możesz się skupić na niczym i myślisz tylko o tym, dopóki tego nie spełnisz. Dzikus się dobija.
Katarzyna Lessmann Czardybon
Katarzyna Lessmann Czardybon

Czujesz czasem zew? Taki prawdziwy zew natury?

Clarissa Pinkola Estes pisze, że Dzika Kobieta jest gatunkiem zagrożonym. Ostatnio w HST na warsztacie Eco rozmawialiśmy o głębokiej ekologii. W kontekście przyrody, ale również wewnątrz nas samych.

Czym jest wewnętrzna ekologia? Według mnie jest m. in. odpowiedzią na pytanie, które zadał nam Ryś: A jak Ty pielęgnujesz w sobie Wewnętrznego Dzikusa?

Ale o co chodzi? Jakiego dzikusa? No właśnie, najpierw go trzeba odnaleźć, złapać z nim kontakt. On tam jest cały czas w środku. Zapomniany, odizolowany, wyparty, odcięty. Ale czeka. Czai się ze swoim wilgotnym nosem i węszy. Wyczekuje na ten właściwy moment, bo czujny to on jest jak nikt.

A może kobietom jest trudniej, z naszymi Dzikuskami? A może właśnie łatwiej, a co! Nie chcę już zdzierać płyty, co nam robiło społeczeństwo, cywilizacja, kanony kulturowe i całe te wychowanie tudzież tresura. No właśnie tresura, cyrkowe sztuczki, siad, daj łapę, poproś, daj głos. Oswajanie i udomawianie dzikich instynktów, żeby nie kierować się impulsami, bo to niskie, takie zwierzęce.

I jest też wielki strażnik status quo. Wstyd. Wstydzimy się tych dzikusów naszych, nieokrzesanych, niecywilizowanych, przynoszących zawstydzenie i zakłopotanie, gdy się niekontrolowanie wymkną. Stłumiliśmy ich. Gatunek na wymarciu. Oprysk zrobił swoje. Ludzi dotknęła amnezja.

Ale są enklawy, atole, rezerwaty. I są szaleni naukowcy, entuzjaści, zapaleńcy. Którzy podróżują w najodleglejsze zakątki świata, by obserwować dziewicze tereny i przywieźć zachodniemu światu świadectwo, że rytuały nie zaginęły, nie wszystko stracone, oni są!

I teraz Ty bądź takim badaczem, antropologiem odkrywającym niemal wymarły gatunek w sobie. Jak już go odkryjesz przypadkiem, dokumentuj. Z pasją i determinacją. Notuj. Fotografuj. Przyglądaj się temu Dzikusowi. Jakie ma zwyczaje, pory żerowania, fazy cyklu. Etapy śmierci i odradzania się. Zaprzyjaźnij się. Znajdź wspólny język. Naucz do swojego „białego” języka i zapoznaj się z jego językiem „ czerwonego człowieka”. Podejdź bliżej, zdobądź zaufanie, nie płosz, ona też się zbliży i będzie Ci jadła z ręki, a Ty będziesz mogła napawać się jej widokiem i po prostu obcować z nią w bliskości. Z Twoją wewnętrzną Dziką Kobietą. Z Twoim wewnętrznym Dzikusem.

I co dalej? Jak już zbierzesz materiały wstępne - pielęgnuj. Daj przestrzeń. Daj zaistnieć, stwarzaj warunki. Daj mu się wybiegać. Wyhasać. Pozwól jej zaistnieć wśród ludzi. Wypuść z klatki, z piwnicy. Daj rozkwitnąć.

Jak? A ja to robię tak: rozmawiam z nią. Pytam, czego potrzebuje. Co jej nie gra? Daję jej pospać, pośnić, odpocząć, zregenerować się, ponudzić, pogapić w chmury, na mrówki, podłubać w nosie, podłubać w ziemi. I potem nagle spada jej jabłko z drzewa na głowę i eureka!

I te impulsy, przepuść je przez siebie jak prąd. Niech płyną, niech mnie pokopią.

Masz tak czasem, że jeśli nie ściągniesz zaraz tych obcasów, to oszalejesz? Albo drapie Cię koszula? To Dzikus się wydobywa na powierzchnię.

 

 

Holistyczna Szkoła Trenerów

Tagi

Ludzie

Katarzyna Lessmann Czardybon

Katarzyna Lessmann Czardybon

Trener
Z wykształcenia filolożka i tłumaczka. Ukończyła rusycystykę na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. Studiowała również filologię germańską na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Pomiędzy jest coś innego

Między kociokwikiem a Wu Wei

Inspiracje
niedziela, 23 września 2018, 22:46
Dopuścić do głosu intuicję... Czasem trzeba podjąć działanie natychmiast, reakcja jest niezbędna, a czasem będzie to tylko spalanie się, niepotrzebne generowanie akcji dla samej aktywności, a nie tworzenie przestrzeni, w której może wydarzyć się „coś".
życie w niedosycie

Życie w niedosycie

Inspiracje
czwartek, 20 września 2018, 08:13
Podejmujemy decyzję w momencie doświadczenia. Potem jest już inna chwila. Jesteśmy ludźmi, nie robotami. Ulegamy i nie ulegamy. Poddajemy się, błądzimy. Trwamy. Uczymy się. Ma to w sobie piękno. To właśnie cały urok człowieczeństwa.

Zobacz również

Męski krąg
Inspiracje
środa, 19 września 2018, 11:07

W męskim kręgu.

Udział w męskim kręgu jest podróżą. Wyruszamy z miejsca, które...
medytacja kawy
Inspiracje
poniedziałek, 10 września 2018, 22:25

Dyptyk 2. Medytacja Kawy

Kubek uśmiecha się aromatem. Łyk kawy przenosi w świat myśli...