LifeFree.pl

Znalazłam to, co daje mi siłę. Kobieta i taniec

Ta radość płynie tak od środka, bo znalazłam to, co daje mi siłę, kontaktuje ze swoim ciałem i emocjami. Buduje moją moc, w ciele ale i w umyśle poprzez przesiewanie myśli i odrzucanie tych, które mi nie służą, osłabiają. To jak oddzielanie ziarna od plew.
Dorota Komasa
Dorota Komasa

Wracam z jogi, czując jak każda komórka mojego ciała wibruje życiem. Drugi dzień pod rząd, u różnych nauczycieli ta sama kria, czyli zestaw ćwiczeń i medytacji pobudzających przepływ energii. I myślę sobie, to nie możliwe, przez ostatnie dwa miesiące, a może trzy zmagałam się z czymś, co można by nazwać depresją. Wpadłam z dziurę, otchłań i czułam, że nic nie pasuje. I dalej zdarzają się takie momenty, ale tu i teraz ogarnia mnie radość. Tak różna od stanu euforii, który dobrze znam.

Ta radość płynie tak od środka, bo znalazłam to, co daje mi siłę, kontaktuje ze swoim ciałem i emocjami. Buduje moją moc, w ciele ale i w umyśle poprzez przesiewanie myśli i odrzucanie tych, które mi nie służą, osłabiają. To jak oddzielanie ziarna od plew. Żmudna robota. I dzisiaj, wracam sobie z tej jogi i myślę, to nie możliwe, a jednak tak! Czuję radość, ciesze się z wiosny i przepełnia mnie gorąco, takie od środka. Mijają godziny, czuję zmęczenie ciała i zamiast walczyć z nim, idę się położyć z książką. To jest to, czego mi tak bardzo brakowało, a o czym w wolnej chwili, tego wieczoru czytam… zadbania o siebie, dowiedzenia się, czego potrzebuję i jak to jest być w cieple. Wziąć spokojną kąpiel w wodzie z solą i olejkami, bo mam na to ochotę, a nie dlatego, że ktoś powiedział, że to działa. W życiu nie chodzi o to aby, unikać kryzysów, bólu. A to przez wiele lat w swoim życiu próbowałam robić, żeby przypadkiem się nie przewrócić. Wyobraź sobie, że idziesz po linie i myślisz tylko o tym aby nie spaść, czujesz co się dzieje? Momentalnie ciało się spina i tracisz równowagę. A żeby przejść po tej linie potrzebna jest koncentracja i rozluźnienie. Wtedy nawet jak upadniesz, nic sobie nie zrobisz, albo obrażenia będą o wiele mniejsze, niż przy napięciu i stresie hight level…

Chcemy kochać, ale jednocześnie się tego boimy, chcemy sukcesów ale jednocześnie doświadczamy ogromnego lęku przed nimi. Bo wciąż oddzielamy jeden stan od drugiego, a one są przecież częścią tego samego. Jak dzień i noc, połączona jest miłość i ból, smutek i radość. Możemy powiedzieć, że to dwa bieguny, a to dwie jakości, które po prostu się przeplatają i sprawdź co dzieje się w Twoim ciele kiedy tak o tym myślisz, jako o stanach nie linearnych a spiralnych. Jak DNA, które stykają się w różnych punktach. Lub jak dwie spirale, które nie mają końca. Ciało ma ogromną mądrość. I odpowiada na nasze myśli, poza świadomością. Jeśli myślisz, że nie jesteś w stanie czegoś zrobić, to ono reaguje, w skrócie: rezygnacją. Jeśli jednak myśli krążą w okół możliwości, mózg wysyła do ciała sygnały, które mobilizują komórki do aktywności. Dlatego, tak ogromną moc ma twój wewnętrzny głos i dlatego tak ważne jest ich porządkowanie, tak jak porządkowanie mieszkania. Ono nie odbywa się za pomocą woli. Potrzebne jest do tego zaangażowanie twojego ciała. A to jak o tym porządkowaniu myślisz, wpłynie z pewnością na emocje z jakimi to wykonasz. Jeśli się przy tym uśmiechniesz, może się to okazać dobrą zabawą i okazją, która wywoła wzrost oksytocyny i zasili cię do kolejnych działań.

Pozwolę sobie zacytować Izabelę Zamiarską-Rąpała:

"Szukaj w życiu kryzysów, dotykaj swoich słabości, poznawaj je, doświadczaj ich, bo one mówią jaki jesteś i w którą stronę trzeba iść. Bo jest to, co jest, jak powiedział mój mistrz, i nic więcej. I tak było też ze mną." Tak było i ze mną!


Cykl Kobieta i taniec autorstwa Dorota Komasa Światło Pełni.

 

Holistyczna Szkoła Trenerów

Tagi

Ludzie

Dorota Komasa

Dorota Komasa

Trener
pedagożka, Instruktorka Improwizacji Tańca, Symboliki Ciała oraz Eksperymentalnego Teatru Tańca wg.metody Detlefa Kapperta.

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Zobacz również