LifeFree.pl

Joga a Życie: Przeżywanie emocji

Widziałam siebie jako osobę, która powinna emanować spokojem, radością i uduchowieniem. Wpoiłam sobie, że taka ma być nauczycielka jogi. Nie pomyślałam, jak może to rzutować na moich uczniów...
Joga a Życie: Przeżywanie emocji
Joga a Życie: Przeżywanie emocji

Widziałam siebie jako osobę, która powinna emanować spokojem, radością i uduchowieniem.

Wpoiłam sobie, że taka ma być nauczycielka jogi.

Nie pomyślałam, jak może to rzutować na moich uczniów. A w zasadzie oczekiwałam, że oni też dobrze, żeby emanowali co najmniej spokojem i radością.

Nie za bardzo pasuje, żeby pozwolić sobie i innym na: złość, gniew czy lęk. Przecież nie po to praktykujemy jogę…       

 

W HST uczę się przeżywania wszystkich emocji bez wypierania ich i poczucia wstydu.

Skąd wiedzieć, kiedy jest spokój, kiedy nie znasz niepokoju? Skąd wiedzieć, kiedy jest radość, kiedy nie znasz smutku. Skąd wiedzieć kiedy jest akceptacja, kiedy nie znasz niechęci?

Przeżywanie całego spektrum sprzecznych emocji u siebie i u innych dało mi poczucia bycia w prawdzie. Czy nie na tym polega dojrzałość?

Spokój też tam jest. Nabrał jednak innej jakości. Tylko wtedy jest prawdziwy, kiedy nie przykrywa się nim tak zwanych „trudnych” emocji.

 

A co joga o emocjach? A no sporo. Na macie, w sali ćwiczeń i w grupie pojawia się ich całe spektrum. Niektórzy lubią czuć zakwasy i będą się złościć, kiedy każe się im trwać w pozycji przez 5 minut i rozluźniać.

Inni uwielbiają rozciągać się pasywnie w leżeniu i będą się złościć, kiedy każe się im zrobić praktykę mocno angażującą mięśnie. Na macie uczymy się siebie.

Wystawianie się tylko na przyjemność i relaks odbiera osobom praktykującym możliwość rozwoju.

Rozwój ten następuje przez zmierzenie się z własną niewygodą, niepewnością i trudnością. Nabieramy odporności na niewygody, niepewności i trudności, które spotykają nas w życiu, poza matą.

A to jest moja prawdziwa misja jako nauczycielki jogi. Dać ludziom przestrzeń do poznania prawdy o sobie. Zachęcić do przeżywania ambiwalencji.

 

W HST uczę się akceptować te pozorne sprzeczności u siebie i u innych.

Przepływ takiej energii podczas praktyki pomaga wszystkim praktykującym uczyć się od siebie nawzajem.

Joga nie zawsze będzie przyjemna. Zmierzenie się z tym co nieprzyjemne pozwoli uczniom się rozwijać. Jak w życiu…

 

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Widź Matrix: Strażnik

Widź Matrix: Strażnik

Inspiracje
sobota, 04 września 2021, 13:16
Smith. Czarno ubrany, kwadratowo ciosany, biała koszula, krawat. Ciemne okulary. Jakby miał nie widzieć, poza tym co ma do zrobienia, nic. Jeden ma cel. Przejąć kogo trzeba, do własnych celów, wtedy kiedy to potrzebne, bez negocjacji...
Joga a Życie?: Przeżywanie sprzeczności

Joga a Życie: Przeżywanie sprzeczności

Inspiracje
wtorek, 31 sierpnia 2021, 17:05
Czasem słyszę od ludzi przychodzących na zajęcia jogi, że spodziewali się, że to będzie tylko przyjemność i „smyranie” się ruchem. Uśmiecham się wtedy, czasem tylko w duchu…

Zobacz również

Widź Matrix: Wtyczka
Inspiracje
wtorek, 31 sierpnia 2021, 16:31

Widź Matrix: Wtyczka

Wojna, klęska, pożar, napad, zapaść, strata, masakra, terror, tajfun, powódź,...