LifeFree.pl

Elementy systemu. Rodzice i dzieci

Temat stary jak świat. Widzimy jak często problemy w naszym życiu wynikają z nieuregulowanego stosunku do naszych rodziców.
Damian Janus
Damian Janus

Temat stary jak świat. Widzimy jak często problemy w naszym życiu wynikają z nieuregulowanego stosunku do naszych rodziców. Dzieci niejednokrotnie wchodzą pomiędzy rodziców i próbują coś "załatwić". Mają poczucie, że wiedzą "o co chodzi", rozumieją to, co dzieje się między rodzicami i mają receptę na tę relację. Stają się wielkimi dyrygentami i graczami w orkiestrze rodziców. W swoim mniemaniu. Prawda jest taka, że zostają uwikłane w coś, co je przekracza; biorą na swoje barki coś, co je obciąża; zajmują się czymś, co w dorosłym życiu utrudnia im zajmowanie się sobą. Dzieci bowiem nigdy "nie znają" relacji rodziców (ona wyprzedza ich pamięć, okres zdolności refleksji, a nawet ich istnienie). Dzieci jednak tego nie widzą, dzieci mają dziecięcą perspektywę. Gdy w relacji z rodzicem dzieje się to lub tamto - dziecko sprowadza to tylko do tej relacji. Gdy więc rodzic jest zły - to na nie; gdy mówi "zostaw mnie w spokoju" - odrzuca i nie kocha; gdy się uśmiecha - to dlatego, że "jestem dobrym dzieckiem". W ustawieniach widzimy to szerzej. Na przykład rodzic, który mówił odejdź - mógł czuć, że nie chce obciążać dziecka tym, z czym sam się boryka, co go obciąża. Co się dzieje, gdy człowiek w ustawieniu pragnie już zostawić dziecięcy sposób funkcjonowania? Wtedy mówi do rodziców: "Przyjmuję was jako moich rodziców. A to, co nie należy do mnie, to, co jest wasze, zostawiam przy was. Z szacunkiem". Czy to jest łatwe? Nie zawsze. Bowiem w takiej chwili może poczuć, że coś traci. Traci swoją szczególną, choć nieuprawnioną pozycję. Traci też tę grę, w której miało się za wirtuoza - to lawirowanie czy pośredniczenie między matką a ojcem. I czuje się wtedy samotne. Lecz jedynie konfrontując się z tą samotnością, może odzyskać rodziców jako rodziców, oraz odnaleźć energię we własnym życiu.

 

 


 

Najbliższy warsztat na Mazurach – zobacz tutaj.

 

 rozwiazaniasystemowe.pl
facebook.com/rozwiazania.systemowe

 

Warsztat ustawień systemowych sierpień 2018 Mazury, ośrodek w Polu

Tagi

Ludzie

Damian Janus

Damian Janus

Terapeuta
Ukończył studia psychologiczne, filozoficzne i religioznawcze na Uniwersytecie Jagiellońskim. W ramach firmy Rozwiązania Systemowe organizuje warsztaty grupowe ustawień systemowych oraz sesje ustawień indywidualnych. Uczy ustawień systemowych.

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Zobacz również