LifeFree.pl

Sztuka kontaktu-praktyka obecności. Narzędziownik rozwojowy.

Chcę się podzielić z Tobą ćwiczeniem z kontaktu, które nazywam praktyką obecności i wykonuję je wtedy, kiedy tylko się da. Czyli codziennie, bo codzienność to czasoprzestrzeń dla rozwoju (bogatsza niż niejedna oferta warsztatowa).
zauważaj
zauważaj

Bądź w kontakcie, zauważaj!

            Zaplanuj któregoś dnia, że od rana do wieczora będziesz obserwować wybrane cechy i zachowania wszystkich napotykanych osób. Na przykład zwracaj uwagę na to, w jaki sposób ludzie się dziś uśmiechają i jak okazują Ci złość. Może to być też inny zestaw obserwacyjny, wszystko według Twojego pomysłu. To połowa ćwiczenia, bo znacznie ważniejszą jest jego druga część, a mianowicie zauważanie, jak Ty reagujesz na te zaobserwowane uśmiechy i sygnały złości (lub innych emocji). Stawiaj sobie pytania: jak to na mnie działa, co to ze mną robi i co ja z tym robię wtedy, kiedy obserwuję sytuację? Kluczem do zadania jest moment, który ja nazywam okienkiem zauważania. Chodzi właśnie o tę chwilę, jaka następuje pomiędzy zarejestrowaniem przez nas cechy lub zachowania danego człowieka, a naszą reakcją. Okienko zauważania to taki przełącznik pomiędzy bodźcem a reakcją, czyli miejsce na nasze zatrzymanie, oddech i refleksyjność. To, co zauważone, już nie miota nami. Zauważone, to złapane i przejęte. To jest podstawa sztuki kontaktu.

Zauważaj, a będziesz zauważany!

            Sztuka codziennego kontaktu jest częścią szerszej perspektywy praktyki świadomej obecności. Być w kontakcie, to znaczy być obecnym, a być obecnym to umieć zauważać rzeczywistość taką, jaką ona jest w sytuacji jej wydarzania się. Już po kilku obserwacjach wybranych osób, ich cech i zachowań, dostrzeżesz bardzo prostą regułę przepływu uwagi pomiędzy obserwowaną osobą i jej obserwatorem (Tobą). Zobaczysz, że poświęcenie komuś uwagi przez obserwatora, skutkuje obejmowaniem go uwagą przez osobę obserwowaną. Uwaga za uwagę. Uwaga to taki krążący dar, który zawsze jest zwrotny. Zauważaj, a będziesz zauważony. Osoby poświęcające uwagę innym są lepiej pamiętane i postrzegane jako życzliwsze oraz wartościowsze. Sprawdziłam to. Doświadczyłam prawdziwości tej zasady w bardzo konkretnej sytuacji, kiedy kasjerka w banku, po pracy i po tak zwanych „godzinach”, zadzwoniła do mnie z informacją, że chętnie odda mi od razu zapomnianą przeze mnie książkę. Umówiła się ona na jej odbiór specjalnie, obdarzając mnie komentarzem, że „głupio by jej było trzymać w niepewności tak życzliwą osobę”. Czując się zauważoną nawet w tak rutynowym, formalnym kontakcie, odpowiedziała mi własnym zaangażowaniem. Tak działa praktyka obecności. Zauważony, zauważy także nas. To siła kontaktu.

 

Holistyczna Szkoła Trenerów Katowice 2018

Galeria HST

Tagi

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Zobacz również