LifeFree.pl

Z życia buddyjskiego mnicha Cezariusza Platty: Wyprawy z żebraczą misą...

W buddyzmie theravady przetrwała tradycja codziennych porannych wypraw z żebraczą misą. Nawet jeżeli świątynie (zwłaszcza te duże) mają swoje kuchnie, to zawsze kilku mnichów o świcie rusza z żebraczymi mnichami.
Z życia buddyjskiego mnicha Cezariusza Platty:  Wyprawy z żebraczą misą...
Z życia buddyjskiego mnicha Cezariusza Platty: Wyprawy z żebraczą misą...

Pierwsze świtanie się pojawia,
gdy w milczeniu wyruszają w swoją codzienną trasę.
Boso, z żebraczą misą, z uwagą stawiają kroki,
gotowi zatrzymać się gdy spostrzegą,
że ktoś chce się podzielić z nimi jedzeniem.
Dzisiaj zjedzą tylko to, co dobrzy ludzie im oferują,
a jutro - jutro znów wyruszą z żebraczą misą.

W buddyzmie theravady przetrwała tradycja codziennych porannych wypraw z żebraczą misą. Nawet jeżeli świątynie (zwłaszcza te duże) mają swoje kuchnie, to zawsze kilku mnichów o świcie rusza z żebraczymi mnichami.
Wynika to z ugruntowanego w Azji przekonania (które także mi jest bliskie), że jeżeli świadczymy dobre uczynki na rzecz innych, to dzięki temu generujemy pozytywne zmiany w naszym życiu, zarówno tym aktualnym jak i późniejszym. Im więcej bezinteresownie dajemy, tym więcej do nas wraca i to w najbardziej korzystnej dla nas postaci.

Dla większości wspólnot buddyjskich (przeważnie składających się z jednego lub kilku mnichów) żywność uzbierana z jałmużniczego szlaku jest jedynym źródłem wyżywienia. Dlatego codziennie o świcie wyrusza jeden lub kilku mnichów, którzy zbierają jedzenie dla całej wspólnoty.

Ludzie nie gotują specjalnie dla mnichów. Po prostu, gdy przygotowują jedzenie, robią go troszkę więcej z myślą o możliwości ofiarowania nadwyżki innym. Przeważnie jedzenie jest zapakowane w foliowe woreczki - osobno ryż (podstawa żywienia w Tajlandii), osobno coś do ryżu. Często ofiarowywane są także produkty ze sklepu: butelka wody, sok, ciastko, owoc.

Mnisi, w czasie swojego porannego obchodu, dzielą się zebraną żywnością z najbiedniejszymi, często starszymi samotnymi osobami. Jest to tak forma lokalnej pomocy, która nie narusza poczucia wartości osoby potrzebującej. Mnich jest tutaj bezosobowym pośrednikiem, który dodatkowo przynosi słowa błogosławieństwa i pociechy.
___

Gdy będziecie w Tajlandii i rano zobaczycie mnicha idącego z żebraczą misą możecie ofiarować mu coś do jedzenia lub picia a on w zamian odwdzięczy wam się błogosławieństwem. Część bardziej ortodoksyjnych mnichów może odmówić przyjęcia pieniędzy.

Nie obowiązuje tutaj jakiś szczególny rytuał, zwłaszcza gdy jesteście nie-tubylcami. Dajcie znać mnichowi, że chcecie mu coś ofiarować, a on na pewno się zatrzyma i albo otworzy misę podnoszą pokrywkę , albo obróci pokrywkę i położy ją na misie, co jest sygnałem aby położyć rzeczy na pokrywce, bo w misie ma na przykład ofiarowany mu gotowany, nie pakowany ryż. Pamiętajcie aby nie dotykać mnicha (w szczególności kobiety) oraz w dobrym tonie jest złożyć dłonie jak do modlitwy, w chwili otrzymywanego błogosławieństwa.

Zachęcam, do otworzenia się na to nowe doświadczenie i nowy rodzaj energii.

Źródło: tutaj

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Joga a Życie: O miłości do ego

Joga a Życie: O miłości do ego

Inspiracje
poniedziałek, 09 maja 2022, 19:58
Porzucanie ego, a raczej mówienie o tym, jest bardzo modne na ścieżce rozwoju duchowego. Co z tym ego nie tak, że ciągle mówimy o wychodzeniu poza nie.
Joga a Życie: O grawitacji, balansowaniu i zaufaniu do siebie

Joga a Życie: O grawitacji, balansowaniu i zaufaniu do siebie

Inspiracje
poniedziałek, 04 kwietnia 2022, 18:53
Kiedy zamykam oczy w Pozycji Góry to czuję, że ciało cały czas pracuje. Odpycham się nogami od podłoża, żeby nie upaść. Napinam mięśnie brzucha, pleców i pośladków, żeby utrzymać stabilną pozycję stojącą.

Zobacz również